چگونه سنگهای براق “عقیق” در جواهرات و مهره های تسبیح کارگران را می کشد

قامبات ، هند – چند سال پیش ، هنگامی که فعالان ایمنی شغلی به روستای هیدراشا دیوان در اینجا ، در 300 مایلی شمال بمبئی آمدند ، او آنها را با تهدید و ضرب و شتم دور کرد.

امروز ، او آرزو می کند که او گوش کرده باشد.

پزشکان می گویند: این 50 ساله در حال از بین رفتن سیلیس است ، یک بیماری ریوی هدر رفته است که با استنشاق گرد و غبار سیلیس به عنوان آسیاب آسیات – سنگ های رنگارنگ و نیمه قیمتی که به ایالات متحده و سایر کشورهای غربی صادر می شود و معمولاً در آن مورد استفاده قرار می گیرد. جواهرات نقره و برنجی ، مهره تسبیح و تزئینات منزل.

دیوان می گوید: “من 10 سال سرپرست واحد سنگ زنی و پولیش بودم.” “اما وقتی کارگران از آمدن متوقف شدند ، من خودم را برای سه یا چهار سال آسیاب کردم.”

هنگامی که یک مرد مغرور و عضلانی است ، دیوان توخالی و سرحال است و قادر به خوابیدن نیست و به دلیل سرفه بی امان و هک شده قادر به خوردن نیست.

در طی مصاحبه GlobalPost با اعضای خانواده اش ، او بر روی خانه و سرفه های خود فرو می رود. صدای آن وحشتناک است: خلال خشک و بیهوده که هیچ تسکینی ندارد. این کار ادامه می یابد و ادامه می یابد ، شنوندگان را مجبور می کند ماسه ای را که ریه های او را پر می کند تصور کند. سرانجام ، او به جلو چرخانده و طولی طولانی و چسبناک از بزاق را بر روی پیاده رو می اندازد ، و روشن می کند که چرا خود را در لبه استوپ قرار داده است.

سپس سرفه دوباره بر او غلبه می کند.

با توجه به واکنش خصمانه دیوان نسبت به فعالان امنیت شغلی ، برخی ممکن است آن را عدالت شعری بنامند.

کارگران دیوان هنگامی که کشته شدن دوستان همكاران ، از آمدن آنها متوقف شدند ، نتوان انكار كرد كه شغل آنها باعث كشته شدن آنها می شود. برخی موفق به نمایش نشدند زیرا خودشان در حال مرگ بودند.

اما سیلیکوز سرنوشتی است که آرزوی هر کسی را داشته باشد و دیوان تنها بخش کوچکی از سرزنش این بیماری را تحمل می کند که با رحمت زندگی خود را نیز 10 روز پس از ملاقات با گلوبالپست گرفت.

خرید و فروش در یک مرکز تجاری در نزدیکی شما

سنگ مات و نیمه قیمتی مات ، تقریباً برای هر آمریکایی آشنا است ، حتی اگر نام این ماده معدنی نباشد.

جنس عقیق از نظر رنگ از آبی روشن تا کهربا درخشان و سیاه عمیق متفاوت است. آنها هنگام برش و جلا ، الگوهای راه راه زیبایی ایجاد می کنند. علاوه بر جواهرات و مهره های تسبیح شده ، از آنها برای تخم های تزئینی ، قلب و کره و مانند آنها استفاده می شود. بازرگانان عصر جدید ، آنها را به عنوان قدرت محافظت در برابر استرس ، درد معده ، “تخلیه انرژی” و حتی رویاهای بد به بازار عرضه می کنند. یکی از فروشندگان وب معتقد است: “این سنگی است که همه باید از آن برخوردار باشند.”

اما محتوای سیلیس سنگ به این معنی است که سنگ زنی و پولیشور مستعد ابتلا به سیلیکوز یا “آسم” هستند – بیماری شغلی غیرقابل تحمل و سل مانند. این امر به ویژه در هند صادق است ، در حالی که کارگران عقیق به طور معمول روزانه کمتر از یک دلار درآمد دارند و شرایط اشتغال بهره برداری مانع از اتخاذ آنها حتی اقدامات اساسی ایمنی می شود. تسبیح عقیق

براساس تحقیقات مرکز آموزش و تحقیقات مردم Vadodara (PTRC) و انستیتوی ملی بهداشت حرفه ای احمدآباد مستقر (NIOH) ، سنگ زنی و پاشش عقیق در اینجا جزء خطرناکترین کار جهان است. تقریباً یک سوم کارگران عقیق خمبات دچار سیلیکوز می شوند.

از آنجا که کار سنگ زنی و پولیش در ریخته ها و نقاط خالی واقع در مناطق مسکونی اتفاق می افتد ، همچنین یکی از ده کودک و اعضای خانواده کارگران را که همان هوای کشنده را تنفس می کنند ادعا می کند.

به دلیل ترجیح فاجعه آمیز هند برای فروش لباس های کوچک و غیرمجاز مربوط به صنایع رسمی ، هیچ هدف مشخصی مانند Foxconn وجود ندارد تا سرزنش شود – حتی اگر Khambhat صدها هزار پوند عقیقه جلا داده صادر کند تا هر سال توسط خرده فروشان آمریکایی فروخته شود.

و تقریباً هیچ کس در هند یا خارج از کشور کاری برای جلوگیری از کشتار سنگ شکن های سنگ خمبات انجام نمی دهد.

“این دقیقاً علم موشکی نیست. دلیل سیلیکوز در بین برش های سنگهای قیمتی شناخته شده است و ابزار جلوگیری از آن به راحتی قابل دسترسی است. “گفت برایان لبر ، مدیر اجرایی شرکت Leber Jeweler مستقر در شیکاگو ، Leber برای حمایت از روشهای خطرناک و بهره برداری در کار ، فعالیت های گسترده ای را انجام داده است. صنعت سنگهای قیمتی رنگی در سراسر جهان.

تجارت باستانی

زمانی که با نام کامبای شناخته می شد ، قمبات برای صدها سال مرکز مهمی برای پردازش سنگهای قیمتی و عقیق بوده است. اگرچه اکنون معامله گران این شهر سنگ های خام را از دور تا دور آفریقا سرچشمه می گیرند ، گرچه سیلت رودخانه محلی را خفه کرده است و بندر باستانی را می بندد ، اما به نوعی صنعت پولیش عقیق به سختی تغییر کرده است.

تاجران عقیق بجای ساخت کارخانه در اینجا و سایر مناطق در سراسر ایالت های گجرات و راجستان ، سنگ های خام خریداری می کنند و آنها را به اصطلاح صنعتگران عرضه می کنند که آنها را به اندازه تراشه می کنند ، آنها را برش داده و خرد می کنند و به شکل می دهند و صاف می کنند تا صاف و براق شوند. درخشش

صادرکنندگان از روشهای نوین تولید در وب سایتهای خود یا درگاههای تجاری به کسب و کار مانند Alibaba.com برخوردار هستند. اما بیشتر ، اگر نه همه آنها ، از این سیستم باستانی برون سپاری استفاده می کنند.

این امر آنها را قادر می سازد اگر تجهیزات خود را در زیر یک سقف و استخدام کرده باشند ، از اجرای استانداردهای ایمنی مورد نیاز طبق قوانین هند جلوگیری کنند

ایندکسر