نرم کننده موی سر در سال 99

لوریل سولفات ها: پاک کننده های اصلی محبوب ، آنها به خوبی در آب سخت و نرم کار می کنند ، فوم غنی تولید می کنند و به راحتی شستشو می شوند. آنها پاک کننده های عالی هستند که معمولاً در شامپوها برای موهای روغنی استفاده می شوند. هرچه مو خشن و خشن می شود ، انتخاب دقیق مواد شوینده ثانویه و استفاده احتمالی از یک ماده تهویه مطبوع همیشه به عنوان بخشی از فرمولاسیون شامپو مورد نیاز است. نمونه هایی از این کلاس عبارتند از: لوریل سولفات سدیم ، تری اتانول آمین لوریل سولفات و لوریل سولفات آمونیوم

سولفات های لوره: اینها دسته دیگری از مواد شوینده عالی با قابلیت تمیز کردن خوب و خاصیت کف کردن هستند که برای موهای خشک و نرم بسیار مفید است. نمونه هایی از این کلاس شیمیایی عبارتند از: سولفات لوره سدیم ، تری اتانول آمین سولفات لوره ، و سولفات لوره آمونیوم

سارکوزین ها: آنها به طور کلی مواد شوینده ثانویه هستند ، زیرا برای توجیه به عنوان پاک کننده های اولیه ، سبوم را به خوبی از مو جدا نمی کنند. آنها به عنوان دوم یا سوم لیست مواد شوینده در فهرست قرار می گیرند. از نرم کننده های عالی در شامپو های تهویه مطبوع و شامپوهای موی خشک استفاده می شود. مثالها عبارتند از: لوریل سارکوزین و لوریل سارکوزینات سدیم نرم کننده موی سر

Sulfosuccinates: این مواد شوینده قوی هستند که معمولاً به عنوان یک سورفاکتانت ثانویه در شامپوهای موهای روغنی مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های آن شامل دی سدیم اولامینینسولفوسوکزینات و سدیم دیوسیلیل سولفوسوسینات است.

مواد شوینده کاتیونی [13،14]

در مقابل مواد شوینده آنیونی ، آنها یک گروه قطبی با بار مثبت دارند. آنها پاک کننده های ضعیفی هستند و به خوبی چسبیده نیستند و با مواد شوینده آنیونی سازگار نیستند ، و باعث محدود شدن کاربرد آنها می شوند. با این حال ، آنها در انتقال نرمی و قابلیت کنترل موهای آسیب دیده شیمیایی بسیار عالی هستند و بنابراین در درجه اول به عنوان شامپو روزانه برای موهای آسیب دیده از جمله در صورت موهای دائمی رنگ شده یا شیمیایی سفید استفاده می شوند. مثالها عبارتند از: آمینرهای زنجیره ای بلند ، آمونیونیسترها ، کلرید ستیلتریتیمیل آمونیوم.

مواد شوینده غیر یونی [13،15]

آنها هیچ گروه قطبی ندارند و جزء ملایم ترین پاک کننده ها و کمک به آنها برای بهبود کیفیت ضد الکتریسیته شامپو هستند. آنها را می توان با یک ماده پاک کننده یونی به عنوان یک پاک کننده ثانویه ترکیب کرد. مثالها عبارتند از: الکلهای چرب پلیوکسی اتیلن ، استرهای پلی اکسی اتیلن سوربیتول و آلکانول آمیدها.

مواد شوینده آمفوتر [13،16،17]

با داشتن هر دو گروه قطبی مثبت و منفی ، آنها با pH پایین تر (به عنوان مواد شوینده کاتیونی) و در pH بالاتر (به عنوان مواد شوینده آنیونی) رفتار می کنند. زیر گروه ها شامل بتایان ، سولتین ها و مشتقات ایمیدازولینیوم هستند. از آنها در شامپو مخصوص بچه ها و افرادی که موهای ریز و آسیب دیده دارند استفاده می شود زیرا باعث ایجاد لکنت چشم در کودکان نمی شود ، خوب کف می کنند و مو را در حالت کنترل می گذارند. نمونه ها عبارتند از: کوکامیدوپروپیل بتائین و لورامینوپروپیونات سدیم.

مواد شوینده طبیعی [11،13،18]

خمیر میوه Sapindus ، همچنین به عنوان صابون یا صابون شناخته می شود حاوی ساپونین است که یک سورفاکتانت طبیعی است و چربی ایجاد می کند که موها را نرم ، براق و قابل کنترل می کند. این ماده در زمان های قدیم برای پاک کردن مو در هند مورد استفاده قرار می گرفت. پس از ظهور مواد شوینده مصنوعی ، استفاده از مواد شوینده طبیعی به یک حافظه تبدیل شد. اخیراً محصولات مراقبت از مو با استفاده از گیاه شناسی باعث احیا شده اند. سورفاکتانتهای طبیعی از گیاهانی مانند سارساپاریلا ، صابون ، پوست صابون و پیچک آگاوا به دست می آیند. اگرچه آنها دارای قابلیت های عالی چرمی هستند ، اما تمیز کردن مو ضعیف است و افزودن آنها فقط برای اهداف بازاریابی است.

تهویه مطبوع (در فرمول های شامپو) [10،13،19،20،21،22،23]
مواد تشکیل دهنده نرم کننده مو برای انتقال قابلیت های مدیریتی ، براقیت و خاصیت ضد الکتریسیته مو به کار می رود. این ممکن است در شامپو گنجانده شود که عملکرد دوگانه تمیز کردن و تهویه را ارائه می دهد. پراکت و گمبل در سال 1987 شامپو / تهویه مطبوع “2 در 1” را با استفاده از قطرات سیلیکون (دی متیکون) به حالت تعلیق در مخلوط سورفکتانت معرفی کردند. این موارد برای کسانی که مایل به شامپو کردن روزانه و موهای خشک ، آسیب دیده یا تحت درمان شیمیایی هستند ، مفید است. مواد تهویه مطبوع معمولاً شامل ابریشم هیدرولیز شده و پروتئین حیوانی ، گلیسیرین ، دی متیکون ، سیمتیکون ، پلی وینیل پیرولیدون ، پروپیلن گلیکول و کلرید استرال-کونیوم است. مواد مشتق از پروتئین در نرم کننده ها می توانند به طور موقت انتهای تقسیم شده را که به عنوان تریکوپتیلوزیس شناخته می شود ، اصلاح کنند. پروتئین جذب شده به کراتین قطعات قشر را در کنار هم نگه می دارد تا زمانی که شامپو زدن بعدی رخ دهد.